


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Drain to Source Resistance | 520 mΩ |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.46995
Ext.Price$1.46995
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.46995 | $1.46995 |
| 10 | $1.43866 | $14.38660 |
| 25 | $1.42907 | $35.72675 |
| 50 | $1.41954 | $70.97700 |
| 100 | $1.41009 | $141.00900 |
